Нові правила ОСЦПВ збільшать збитковість страховиків    (21.03.2012)

Вчора Верховна Рада прийняла поправки до Закону про обов'язкове автострахуванні. За словами операторів ринку, прийняття закону спричинить зростання збитковості страховиків, а протягом року - зростання тарифів.

Горезвісний документ передбачає п'ятикратне підвищення розміру відрахувань до Гарантійний фонд для страховиків на внутрішньому ринку автоцивілки - до EUR500 тис., а для страховиків-членів системи "Зелена карта" дворазове - до 1 млн. гривень, пишуть "Економічні вісті".

Збільшаться й витрати на утримання самого Моторного транспортного страхового бюро - до рівня не менше 1% отриманих страхових платежів.

Розмір відрахувань до МТСБУ прописаний розпливчасто

Крім того, до другого читання в документі встигли прописати недавно виникла ідею про створення четвертого фонду МТСБУ, покликаного допомагати страховикам, які відчувають тимчасові фінансові труднощі. Розмір відрахувань до цього фонду чітко не прописаний і відданий на відкуп Бюро.

Розпливчасте формулювання говорить лише, що це буде "сума премій по ОСАГО за вирахуванням: обов'язкових відрахувань в інші централізовані страхові резервні фонди МТСБУ, премій, виплачених перестраховикам, витрат на ведення справи, а також коштів, фактично перерахованих як страхові виплати за договорами страхування".

Таким чином, може виявитися, що МТСБУ вимагає від своїх членів перерахування до фонду частини або всієї суми страхових резервів, які зобов'язаний формувати страховик. Нагадаємо, раніше Вадим Загребной, гендиректор МТСБУ, стверджував, що цей фонд створюється тимчасово і проіснує не більше двох років.

Піднялися виплати за шкоду, завдану життю і здоров'ю

Ще одним важливим нововведенням документа є врегулювання розміру виплат за шкоду, завдану життю і здоров'ю. Зокрема, за кожний день лікування потерпілий буде отримувати мінімум 1/30 мінімальної заробітної палати (з 1 грудня - 1004 грн.). Якщо каліцтва спричинили визнання потерпілого інвалідом I групи, виплата складе 36 мінімальних зарплат (тобто 35,46 тис. грн.), II групи - 18 (17,73 тис. грн.) І III - 12 (11,82 тис. грн .). У разі загибелі при ДТП мінімальна сума відшкодування сім'ї потерпілого складе 35,46 тис. грн.

Ще 11,82 тис. грн. страховик виплатить на похоронні витрати та спорудження надгробка.

При цьому закон допускає відшкодування збитків, навіть якщо смерть потерпілого в ДТП сталася протягом року після події, але виявилася його наслідком. На думку авторів документа, це підвищить соціальний ефект автоцивілки.

Сьогодні відшкодування за шкоду життю та здоров'ю становить лише 5% від усіх виплат. А з 35 тис. травмованих в ході ДТП громадян в минулому році за виплатами до страховика звернулася лише десята частина. Почасти такий низький ефект пов'язаний з "безкоштовна" медицина в Україні, коли основні витрати на лікування потерпілий не в змозі підтвердити документально.

Нововведення можуть погіршити конкурентне середовище

З одного боку, великі страховики задоволені підвищенням розміру відрахувань, адже це дозволить якщо не поліпшити конкурентне середовище на ринку, то хоча б знизити фінансовий тиск на страховиків в разі банкрутства когось із членів МТСБУ. При цьому масового виходу з лав бюро не очікується.

У Лізі страхових організацій провели опитування своїх членів, які є також членами МТСБУ, і з'ясували, що оптимальним було б підняття фінансової планки до EUR300 тис., але і EUR500 тис. буде здійснимо для більшості з них.

А ось Андрій Перетяжко, перший заступник голови правління СК "АХА Страхування" зазначає, що цей крок може мати зворотний ефект. "Замість антидемпінгового ефекту це може викликати бажання у деяких страховиків в найкоротші терміни будь-якими методами повернути додатково вкладені кошти, що ще більше погіршить конкурентне середовище", - побоюється він.

Цей процес почався ще в минулому році, і поки регулятори ніяк не можуть на нього вплинути. "У 2011 р. ми спостерігали демпінг і виплату високих комісій. Зростання тарифів по ГО зробив цей вид привабливим каналом із залучення оборотних коштів. Частка класичних компаній на ринку ГО зменшилася і стався перетік клієнтів до демпінгу. Ця тенденція збережеться і в першому півріччі 2012 р . Якщо будуть спостерігатися активні дії з боку МТСБУ, то вже у другому півріччі ця практика припиниться, а ряд страховиків примусово або через банкрутство покине МТСБУ ", - розповів Гарі Андреасян, гендиректор СК" Аllianz України ".

Деякі страховики можуть відмовлятися від ОСАГО

Документ, на думку експертів, не передбачає головного, зобов'язання якісно формувати страхові резерви, а для Держфінпослуг та МТСБУ - права щодня контролювати формування резервів. Підвищення тарифів, яке відбулося восени минулого року, а також новий порядок виплат за шкоду життю та здоров'ю спричинять підвищення збитковості цього виду страхування.

І нині демпінгують СК, віддаючи як комісії до 50% платежу, зіткнуться з валом виплат, провести які через недорезервування будуть не в змозі.

"Зростання виплат по життю і здоров'ю зробить цей вид більш збитковим, але говорити про підвищення тарифів ми зможемо тільки тоді, коли з'явиться статистика зростання цих виплат, тобто не раніше, ніж через рік. До того часу страховикам доведеться стояти на паперті у держави і просити про підвищення тарифів, або знижувати свої витрати на цей вид страхування, або частково відмовлятися від нього ", - припускає пан Перетяжко.

Наостанок зазначимо, що законодавець передбачив перехідний період щодо збільшення розміру внеску в гарантійний фонд - один рік. Враховуючи, що документ набув чинності через три місяці, у страховиків є ще 15 місяців, щоб пояснити акціонерам необхідність вилучення оборотних коштів компанії для отримання права працювати на демпінг і непрозорому ринку.

За матеріалами: Економічні звістки

←До списку новин


Новини

 • Страхування Авто за програмою КАСКО " Автопреміум "
  АСК ІНГО Україна створила інноваційний продукт автомобільного страхування КАСКО «АВТО Преміум», який надає повний захист Вашого автомобіля, ексклюзивний сервіс і швидке врегулювання страхових подій.
  16.02.2015
 • Медична страховка як соц пакет
  На сьогоднішній день медичне страхування персоналу стає все більш популярним, особливо серед роботодавців, які усвідомлюють важливість здоров'я співробітників для успішної роботи компанії. Купівля поліса Добровільного медичного страхування (ДМС) для спів
  13.05.2014
 • Страховка медична для дитини в киеві
  Ринок дитячого страхування в Україні поступово розвивається. Дитяча медицина є досить дорогою на сьогоднішній день, а витрат по догляду за малюками і без цього достатньо. Тому батьки, укладаючи договір медичного страхування дитини, не тільки заручаються я
  07.05.2014
Всі новини