Причини і політична підоснова затримання Василя Волги    (23.03.2012)

Генеральна прокуратура порушила вже другу кримінальну справу відносно водія утримується під вартою екс-голови Держфінпослуг Василя Волги. Дві справи порушено і проти самого пана Волги, якому інкримінують отримання хабара і розтрату бюджетних коштів. Про причини затримання, політичне підгрунтя звинувачення і побут Лук'янівського СІЗО Василь Волга розповів в письмовому інтерв'ю, відповідаючи на питання, отримані ним в кінці серпня.

Після обіду Віталій повіз мене до Кабінету міністрів. По дорозі, біля центрального входу в ботанічний сад, о 14.30 відбулося затримання. Три автомобілі - мікроавтобус, джип і "Жигулі" - несподівано перекрили дорогу. З них вибігли хлопці з групи захоплення і кинулися до моєї машини. Віталій повернувся до мене з переляканими очима, в яких читалося невіра в те, що відбувається, сказав: "Василь Олександрович, вас беруть!". Тим часом хтось уже тримав ручку задніх дверей машини. Двері були зачинені зсередини, і від цього вся зухвалість охорони затухла. Навколо автомобіля стояли хлопці дивного вигляду з пістолетами в опущених руках. Один з них стукав у віконце і просив мене вийти з машини. Я вийшов.

Слідчий Генеральної прокуратури, який керував затриманням, сильно хвилюючись, представився, сказав мені, що в цей день у відношенні мене порушено кримінальну справу, в рамках якого мене, власне, і затримують. Я сказав йому, щоб він не панікував і не хвилювався, і запитав, в який автомобіль сідати. Дуже розсмішили хлопці з групи захоплення. Майже всі вони були в запраних футболках, джинсах і кедах, на головах - чорні трикотажні маски. Такі собі Фантомас в кедах.

Арешт не став для мене несподіванкою. Особливо після того, як директор департаменту ліцензування та дозвільних процедур доповів мені про перші результати роботи відділу реєстрації договорів перестрахування. Відразу стало зрозуміло, що я відкрив тіньові фінансові потоки, наступив на багатомільярдний злочинний бізнес, і, якщо я не встигну доповісти президенту все, що мені стало відомо, довго мені не протягнути. Арешт в даній ситуації - не найгірше з того, що могло статися.

- Через яких страховиків переводилися в готівку гроші? Про що саме ви збиралися доповідати президенту?

- Думаю, що вже сьогодні, після того як створений мною відділ реєстрації договорів перестрахування пропрацював більше двох місяців, в Держфінпослуг можна отримати інформацію в досить повному обсязі. Тільки журналістам цю інформацію не дадуть. Вона становить комерційну таємницю, і її розголошення переслідується по закону. Важливо, щоб ця інформація була донесена до президента. Я не встиг. Я збирався доповісти йому про виявлені цифрах і схемах, а також про свої міркування, що з усім цим робити далі.

- Ви намагалися повідомити цю інформацію президенту після того, як вас затримали?

- Я збирався це зробити, але згодом відмовився від цієї думки. Написати президенту конфіденційний лист з в'язниці неможливо.

- Печерський районний суд 20 липня прийняв рішення застосувати до вас запобіжний захід у вигляді арешту. Ваш перший адвокат Олег Король заявляв, що арешт безстроковий, і оскільки вам не пред'явили звинувачення, то повинні були відпустити. Чому вас продовжували тримати під вартою?

- Дійсно, рішення суду про обрання запобіжного заходу було прийнято з грубими порушеннями мого конституційного права на захист. Адвокат не був повідомлений про місце і час суду. Мої вимоги допустити адвоката були проігноровані судом. Ніяких матеріалів ніякої справи суддя Вікторія Гаркава не розглядала. І за 15 хвилин було прийнято рішення про обрання мені запобіжного заходу - утримання під вартою. Скажу чесно, якби мені це хтось розповів, я б не повірив, поки не побачив на власні очі. Про обставини пред'явлення звинувачення я нічого не маю права повідомляти, оскільки це буде розголошенням таємниці слідства. Мене попередили, що це кримінально карається.

- У Генеральній прокуратурі (ГПУ) заявляли про отримання вами хабара в розмірі $ 500 тис. за виведення тимчасової адміністрації з кредитної спілки "Перше кредитне товариство". На якій підставі вони зробили такий висновок?

- Інформація про отримання мною хабара в $ 500 тис. або в будь-якому іншому розмірі є цілковитим брехнею. Факти, на підставі яких слідчим ГПУ зроблені такі висновки, відсутні. Але ще раз підкреслю - я не маю права розголошувати обставини справи.

- Яка ваша версія причин порушення кримінальної справи та наступного за ним затримання? Яку роль в цьому зіграв глава наглядової ради "Першого кредитного товариства" Андрій Азаров? Є факт передачі хабара, після якої був затриманий директор департаменту Держфінпослуг Віктор Адамович. Діяв він за вашим дорученням або з вашої згоди?

- Я наступив на злочинний світ. Азаров А. С. - це шістка у великому процесі. Як тут кажуть - торпеда. Його завдання було всунути хабар кому завгодно в Держфінпослуг, щоб згодом вплести в цю справу мене. Природно, ніяких протиправних доручень Адамовичу я не давав. Дуже образно змальовує ситуацію відповідь одного з високопоставлених чиновників ГПУ. На моє зауваження про те, що всі проти мене шиється білими нитками, він сказав: "Василь Олександрович, Василь Олександрович ... Навіть білими нитками можна зшити міцну гамівну сорочку ..." Ось так.

- Андрій Азаров говорив про систему вимагання хабарів комісією за отримання дозволів, вказавши "вартість" таких "послуг". Ви знали про це? Чи проводилися перевірки?

- На ці питання я вже неодноразово відповідав.

- Олег Король заявляв про численні порушення, допущені слідчим у ході проведення слідчих дій. Що це за порушення? Які пропозиції вам надходили?

- Мені надходило єдина пропозиція - щиросерде визнання в обмін на умовний термін. Скоріше це було не пропозиція, а благання. Просили мене 2:00 і дали добу подумати. Навіть не знаю, як би коректніше описати мою відмову. Ну, ті, хто мене знає, зможуть собі уявити, як це було. А щодо "шулерства" слідчого я знову-таки не маю права розголошувати обставини слідства. Скажу тільки, що це стосується мого права на захист і маніпуляцій з Кримінально-процесуальним кодексом.

- Вам відомо, хто саме дав свідчення про те, що ви нібито є членом злочинної групи, яка вимагала гроші у керівництва "Першого кредитного товариства"?

- Показання людей, мене оббрехали, не підтверджуються матеріалами справи. До того ж у тих, хто дав брехливі свідчення проти мене, був для цього дуже сильний мотив.

- Уповноваженого Верховної ради з прав людини Ніні Карпачової ви повідомили, що вашій життю загрожує небезпека. На чому грунтуються такі заяви?

- Це стосується обставин справи і таємниці слідства. Ось здоров'я мене підкачало. Але мені дозволили пройти обстеження в Інституті нейрохірургії у хірурга, який оперував мій хребет. Так що, думаю, все налагодиться!

- Адвокат Євген Солодко повідомив, що в СІЗО ви встановили флотський порядок. У чому він полягає?

- Спочатку мене утримували в слідчому ізоляторі СБУ. Там порядок, чистота, гарна кухня і медичне обслуговування. Слідчі весь час лякали мене перекладом до Лук'янівського СІЗО. Коли я їм в дохідливій формі пояснив, що я думаю з приводу їх прохань написати явку з повинною, мене тут же перевели до "діда Лук'яна". На флоті є така приказка "Налякав матроса голою ж ...". Ці юнаки з ГПУ і СБУ, які ведуть мою справу, навіть приблизно не можуть собі уявити, що означає служба на флоті за полярним колом і які там умови. Камера, в якій мене містять, називається трійник. У камері троє нар, умивальник, імпровізований стіл, туалет - дірка в підлозі, відгороджена від решти простору камери метрової перегородкою. Площа камери - метрів десять. Харчування, скажімо так, стерпне. Сидять зі мною непрості хлопці. Обидва - за скоєння особливо тяжких злочинів. Але скажу вам чесно, вони чистіше і порядніше багатьох з тих, з ким мені доводилося стикатися, займаючись політикою. Час тут протікає легко і дуже швидко. Читання, шахи, прогулянки, робота з документами, законами, матеріалами допитів, чай і дуже цікаві розмови. Розмови про все: від політики до релігії, про людську природу і про сенсах. Тут, якщо на вас було багато наносного, лушпиння - все це швидко облітає. Залишається сутність. Душі у людей тут оголюються. Ставлення персоналу СІЗО шанобливе. Флотський порядок полягає в наступному: графік чергувань по камері, періодичність прибирання, готування і прання, система дезінфекції туалету і провітрювання камери.

- У рамках справи про отримання хабара ще в лютому був заарештований Віктор Адамович. Вас затримали в липні. Після цього вас обох звільнив президент. Чи вважаєте ви ці рішення виправданими?

- Не буду відповідати за Адамовича. Щодо мене президент прийняв те рішення, яке вважав необхідним. Замислюватися над цим питанням я буду після закриття справи у зв'язку з відсутністю в моїх діях складу злочину.

- Ви вірите в те, що суд винесе виправдувальний вирок?

- Вірю! Більш того, вірю, що справа проти мене мають закрити, не направляючи в суд, у зв'язку з відсутністю в моїх діях складу злочину. До того ж я вже встиг ознайомитися з матеріалами оперативної розробки. Всі ці матеріали (підкреслюю - всі!) Не тільки доводять відсутність в моїх діях будь-яких ознак складу злочину, вони ще й показують, що мої дії були спрямовані виключно на захист інтересів громадян-споживачів фінансових послуг, інтересів держави і припинення злочинної діяльності кредитних спілок, страхових компаній і різного роду фінансових пірамід.

- Після арешту ви заявили, що мова йде про політичні репресії. Чим ви завадили владі? Чи вважаєте ви "Союз лівих сил" (СЛС), лідером якого є, опозиційною силою, і, якщо це так, чому вона не бере участь у спільних мітингах опозиції, наприклад таких, як 24 серпня?

- Ні, тут немає політики. Я завадив не діючої влади, а декому з діючої влади. Тим, хто і сьогодні покриває злочинні схеми, отримуючи за це багатомільярдні підношення. Питання про позиціонування СЛС буде обговорюватися на з'їзді в жовтні.

- Як відреагували в Компартії (КПУ), за чиєю квотою ви опинилися у владі, на ваш арешт? Чи не здається вам, що вони вас кинули напризволяще?

- Неправильно поставлене запитання. КПУ не могла кинути мене напризволяще, тому що я ніколи й нічого у неї не просив. На посаду голови Держфінпослуг я був призначений не за квотою КПУ, а за квотою блоку лівих і лівоцентристських сил, учасником якого на останніх президентських виборах був СЛС. Так що ніяких претензій до КПУ або особисто до Петра Симоненка у мене бути не може. Проте, працюючи з Симоненко під час виборчої кампанії і особливо після входження у владу, я побачив багато цікавого і зробив деякі висновки. Але це тема для зовсім іншої інтерв'ю.

За матеріалами: "Коммерсант-Україна"

←До списку новин


Новини

 • Страхування Авто за програмою КАСКО " Автопреміум "
  АСК ІНГО Україна створила інноваційний продукт автомобільного страхування КАСКО «АВТО Преміум», який надає повний захист Вашого автомобіля, ексклюзивний сервіс і швидке врегулювання страхових подій.
  16.02.2015
 • Медична страховка як соц пакет
  На сьогоднішній день медичне страхування персоналу стає все більш популярним, особливо серед роботодавців, які усвідомлюють важливість здоров'я співробітників для успішної роботи компанії. Купівля поліса Добровільного медичного страхування (ДМС) для спів
  13.05.2014
 • Страховка медична для дитини в киеві
  Ринок дитячого страхування в Україні поступово розвивається. Дитяча медицина є досить дорогою на сьогоднішній день, а витрат по догляду за малюками і без цього достатньо. Тому батьки, укладаючи договір медичного страхування дитини, не тільки заручаються я
  07.05.2014
Всі новини