На разі українці зайняті інтенсивними суперечками відносно того, чи потрібна в нашій країні медична реформа. Її противники стверджують, що медичне страхування – це непосильно дорогий сервіс для наших громадян. Проте чи лишилась насправді хоча б де-небудь безкоштовна медицина?
Для прикладу, розглянемо умовно безкоштовний візит до лікаря в державну районну поліклініку. Виявляється, згідно проведеним опитуванням більше 65% платять за відвідування будь-якого лікаря. Причини – вдячність за душевне ставлення і страх. Про другий фактор мало говорять, але він є головним. В поточному році в Києві розмір «вдячності» за звичайну консультацію складає в середньому 100 гривень (мова йде лише про дорослих, бо в педіатрії розцінки набагато вищі). Слід розуміти, що похід до лікаря, в переважній більшості випадків, тягне за собою необхідність придбання цілої купи ліків. А це за самими мінімальними розрахунками (наприклад, для лікування ОРЗ) до 1000 гривень.
Альтернатива державній медустанові – приватна клініка. Там, звичайно ж, похід до лікаря обійдеться дорожче. Проте не потрібно буде ховати очі, вкладаючи між сторінок медкартки сотенну купюру. Вартість візиту до терапевта в приватній лікарні Києва сьогодні складає від 350 гривень. Консультації лікарів вузьких напрямків обходяться значно дорожче. Наприклад, комплексна консультація у кардіолога з ЕКГ коштує від 800 гривень.
Отже, безкоштовної медицини не існує – це факт. Можливо, варто прийняти її раціональну заміну – страхову медицину?